Chytrý koš MEVA

MEVA a.s., v rámci spolupráce s městem Roudnice nad Labem, veřejnosti představila nový "chytrý" odpadový koš. Na Purkyňově náměstí si obyvatelé města mohou prohlédnout a vyzkoušet po dobu měsíce dubna.

"Ve spolupráci s firmou MEVA a.s. jsme realizovali již několik kontejnerových stanovišť, ale také podzemní koše, se kterými je dobrá zkušenost. Nyní jsme místním umožnili se seznámit s novinkou, která by mohla být případně ve vybraných lokalitách města také využita," řekl Mgr. Jiří Řezníček, místostarosta města.

Roudničané se tak mohou v praxi seznámit s novinkou místního výrobce ještě dříve, než dojde k její další prezentaci. Nový odpadový koš byl dočasně umístěn na část zatravněné plochy u památníku na Purkyňově náměstí. V žádném případě se tak nejedná o definitivu, za dva týdny bude převezen na brněnský veletrh k další prezentaci a místo bude uvedeno do původního stavu.

Jedná se o tzv. chytrý odpadový koš s lineární lisovací jednotkou dosahující lisovacího výkonu 100 MPa. Napájení lisu probíhá vestavěnou baterií, která je dobíjena solárním panelem umístěným na vrchní části koše. K lisování vhozeného odpadu dochází vždy po dosažení předem nastavené výšky hladiny odpadu, kterou hlídá uvnitř umístěný senzor.

Chytrý koš na Purkyňově náměstí je prezentován pouze v základním provedení, avšak může obsahovat i USB porty pro nabíjení mobilních zařízení, lze jej dle potřeby dále vybavit senzory, jež z něj vytvoří meteostanici, případně Wifi signálem. Koš je nadále vybaven bezpečnostními prvky, které zamezují jakémukoliv poranění při vhazování odpadu.

Odpadkový koš lze využít jak ve venkovním prostředí (frekventované ulice, náměstí, pěší zóny), ale také ve vnitřních prostorách, kde napájení solárním panelem nahrazuje napojení do elektrické sítě. Koš je určen ke sběru směsného i separovaného odpadu, vč. skla (bez lisovací jednotky).

ZDROJ: Tisková zpráva města Roudnice nad Labem